Czy piwo to dobry izotonik?

002 (3)

Parę razy zdarzyło mi się usłyszeć od znajomych, że piwo może być dobrym izotonikiem, bo przecież jest płynem, ma węglowodany i witaminy, ogólnie idealny napój po treningu. Cóż, no gdyby nie ten alkohol.. 🙂 Będzie krótko, zwięźle ale na temat.

Izotonik ma za zadanie uzupełnić utracone w czasie wysiłku elektrolity, wodę, częściowo witaminy i węglowodany. Faktycznie, piwo mogłoby je dostarczyć, ale niestety zawarty w nim alkohol, skutecznie upośledza ten proces. Nasila on bowiem diurezę, czyli prościej mówiąc ogół procesów prowadzących do wydalenia nadmiaru wody z organizmu drogą prowadzącą przez nerki 😉 Łatwo się domyślić, że skoro tracimy podczas wysiłku sporo wody wraz z potem, to dodatkowa jej utrata, może prowadzić tylko do odwodnienia. Piwo po wysiłku – zdecydowane nie!

A przed wysiłkiem? Pogorszenie koordynacji ruchowej, czasu reakcji, równowagi, oceny sytuacji, zmniejszenie siły, mocy, szybkości, wytrzymałości, zdolności do regulowania temperatury ciała – chcąc tego uniknąć, postawmy na wodę lub domowy izotonik.

Jednak nie takie piwo straszne, jak go maluję 🙂 Może nie nadaje się na napój okołotreningowy, ale jednak musi mieć kilka plusów, szczególnie że należy do ulubionych wśród Polaków napojów wyskokowych. Wybierając piwa o obniżonej zawartości alkoholu, oczywiście w dni beztreningowe, zmniejszamy ryzyko chorób serca i ryzyko tworzenia się skrzepów krwi. Do pozytywnych działań na organizm sportowca, można też zaliczyć ograniczenie wytwarzania amin katecholowych w stresie, ochronę naczyń krwionośnych przed cholesterolem czy domniemane zwiększanie poziomu HDL („dobry” cholesterol).

By zminimalizować negatywne działanie piwa, należy spożywać je podczas posiłku, zapobiegnie to hipoglikemii, czyli gwałtownemu obniżeniu poziomu glukozy we krwi.

Ola

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Czy piwo to dobry izotonik?

  1. Pingback: Infografika: Woda, a może napój izotoniczy? – Sport od Kuchni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s