Kuloodporna kawa – maślany sposób na świetną sylwetkę?

12081554_913032085398969_2001751468_n

Dietetyka to taka dziwna dziedzina, w której najpierw pewne produkty odsądza się od czci i wiary, a za parę lat rekomenduje jako posiadające cudowne właściwości. Tak stało się z masłem, które przez długi czas starano się zastąpić wysokoprzetworzoną margaryną. Dziś ten trend się odwrócił i masło wraca do łask, nawet w takich ekstremalnych formach jak „kuloodporna kawa” (Bulletproof Coffee) – ale czy słusznie?

Zbierając materiały do tego artykułu, sam byłem sceptycznie nastawiony do tematu. No bo jak kawa z masłem może być zdrowa?! Badania, które znalazłem trochę mnie zaskoczyły, ale po kolei. Kuloodporną kawę przyrządza się z dwóch filiżanek naturalnego naparu kawy arabica (większość kaw mielonych), łyżki lub dwóch niesolonego masła i łyżki oleju MCT (można użyć oleju kokosowego, podobny skład), a następnie wymieszać wszystko w blenderze. Brzmi przerażająco i tłusto, dlatego trzeba się przyzwyczaić do smaku tego „dania”. Jest ono inspirowane herbatą z dodatkiem masła… jaków, pitą w Tybecie. Na szczęście nasze poczciwe krowy wystarczą.

MCT są to kwasy tłuszczowe o średnich długościach łańcuchów. Są łatwo strawne i często używane w dietach wątrobowych, ponieważ nie uruchamiają tak wielu procesów potrzebnych do ich wchłonięcia, jak bardziej skomplikowane tłuszcze. Zawarte są między innymi w mleku (a więc i maśle) oraz oleju kokosowym. Mimo tego, że są tłuszczami nasyconymi, nie wykazują tak dużego działania promiażdżycowego jak inne nasycone kwasy tłuszczowe.

Na fali popularności diet niskowęglowodanowych, kuloodporna kawa stała się modna w niektórych kręgach. Dostrzeżono, że spożywanie tak dużej ilości kwasów MCT może pomagać w odchudzaniu. W ostatnich latach przeprowadzono sporo badań na ten temat. Nie są one jednoznaczne i większość używa słowa „prawdopodobnie”, lecz wskazują one ciekawy kierunek. Kwasy MCT powodują większe uczucie sytości, zmniejszają wielkość komórek tłuszczowych, następuje szybszy spadek masy ciała w porównaniu z długołańcuchowymi kwasami, a mimo to nie pogarszają profilu lipidowego  krwi. Wydaje się to dość logiczne, ponieważ wskazuje się na obniżenie poziomu greliny, hormonu głodu, w krwi, a zatem eliminuje chęć podjadania. Dodatkowo, poprzez wyeliminowanie całkowicie w takim posiłku węglowodanów, nie powoduje on wyrzutu insuliny – hormonu trzustki odpowiedzialnego za odkładanie tłuszczu. Może być to całkiem dobre rozwiązanie dla osób trenujących sporty sylwetkowe i dążących do jak największej eliminacji poziomu tkanki tłuszczowej. Bulletproof coffee zaleca się pić rano, zamiast śniadania.

Jednak należy wspomnieć także o negatywnych aspektach takiego wynalazku. Duże ograniczenie węglowodanów przez dłuższy okres czasu i przez osobę niedoświadczoną, może prowadzić do ketozy organizmu i działania mózgu jakby na „awaryjnych zapasach” – mózg ma zbyt mało węglowodanów, aby wydajnie pracować. Tak mała ilość węglowodanów jest nie wskazana dla wszystkich dyscyplin wytrzymałościowych, czy wytrzymałościowo-siłowych. Dodatkowo masło zawiera nie małe ilości cholesterolu, który nie jest równoważony przez całkiem dobry skład tłuszczu. Taki posiłek, który jest spożywany w miejscu śniadania, nie wnosi do diety prawie żadnych składników odżywczy, z wyjątkiem witamin zawartych w maśle. Taka pustość odżywcza wymaga mądrego dobory produktów w pozostałych posiłkach, aby nie dopuścić do niedoborów, a także nadmiaru kalorii, który mimo właściwości MCT i tak doprowadzi do wzrostu masy ciała. No i tłuszcz nasycony, to jednak tłuszcz nasycony, mimo wszystko powinno się spożywać ograniczone jego ilości na korzyść tłuszczów nienasyconych.

Kuloodporną kawę można potraktować jako ciekawostkę, rzetelnych badań wciąż jest za mało, aby w 100% stwierdzić jej skuteczność. Póki co, lepiej zostawić ją kulturystom, a jeżeli jej skuteczność się potwierdzi, poinformujemy o tym.

Jeśli chciałbyś profesjonalny plan żywieniowy dostosowany do twojej aktywności i potrzeb, zapraszam do współpracy ze mną, dietetykiem sportowym. Więcej informacji w zakładce współpraca.

Maciek

Źródła:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s