Kiedy nie jeść?

11997083_899600786742099_130795621_n

Dzisiaj będzie krótko. Zewsząd zasypują nas setki informacji co jeść, kiedy jeść, jak to przygotować żeby było zdrowo.. no ale przecież nie samym jedzeniem żyje człowiek. Gdyby brać pod uwagę na raz wszystkie rady, zabrakło by czasu na aktywność fizyczną. Oczywiście niezmiernie ważna jest regularność i wielkość posiłków, ale należy zwrócić też uwagę, na porę ich spożywania.

Główne posiłki w ciągu dnia powinny być tak rozłożone, by nie następowały później niż 2 h przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną, czy to biegiem, spacerem czy intensywnym sprzątaniem 🙂 Dlaczego? Jak wiadomo, głównym płynem zaopatrujacym w składniki odżywcze wszystkie komórki ludzkiego ciała, jest krew. Każdy układ, każdy nasz narząd, każdy mięsień, jest otoczony szeregiem żył czy kapilar. W momencie wzmożonej pracy jednego układu, na ten przykład układu pokarmowego, większa część krwi uczestniczy w jej intensyfikacji, by możliwie maksymalnie przyspieszyć i skrócić proces trawienia i rozprowadzania metabolitów po całym organizmie. Niestety, cierpią na tym inne układy.

Praca mięśni jest bezpośrednio związania z ilością glukozy i tlenu, dopływających do nich z krwią. Jeśli krwi dociera tam mniej, to i zasób paliwa ulega znacznemu pomniejszeniu. Niedokrwienie i niedotlenienie miocytów (włókien mięśniowych), będzie generowało przemiany beztlenowe, co za tym idzie zakwaszenie ustroju. Zmuszając mięśnie do jednoczesnej pracy zarówno w formie trawienia, jak i wysiłku fizycznego, upośledzamy oba te procesy.

Aktywność fizyczna zaraz po posiłku, powoduje dłuższe jego zaleganie w żołądku, uczucie pełności, wolniejsze trawienie a w konsekwencji nawet wrzody czy refluks. By temu zapobiegać, weźmy przykład z przedszkolaków i zaraz po jedzeniu poleżakujmy chwilę, ku pokrzepieniu naszego układu trawiennego.

Ola

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Kiedy nie jeść?

  1. Pingback: Strategie żywieniowe: jak uniknąć niestrawności w czasie długich startów? – Sport od Kuchni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s