Woda czy napój izotoniczny?

11880921_888726124496232_503341270_n

Wraz z popularyzacją aktywnego trybu życia, rośnie spożycie napojów dla sportowców, głównie izotonicznych. Są one dostępne w prawie każdym osiedlowym sklepie, są w miarę tanie i najważniejsze, mają bardzo dobre kampanie reklamowe. Wmawia się nam, że przy każdym wysiłku niezbędne jest uzupełnianie elektrolitów, że woda musi się jak najszybciej wchłonąć, że bez nich nie będziemy mieć w ogóle energii i zostaje nam tylko paść z wyczerpania. No i znany sportowiec pije i dlatego taki szybki. Oczywiście, napoje izotoniczne są potrzebne, tylko kiedy?

Tylko wtedy gdy ćwiczymy w odpowiedni sposób, lub odpowiednio długo. Człowiek wraz z potem traci zarówno wodę, jaki i elektrolity, czyli głównie sód, potas i magnez. W czasie wysiłku zużywa również swoje paliwo, czyli spala glukozę. Właśnie dlatego stworzono napoje izotoniczne, żeby dostarczyć wszystkich tych składników, które dodatkowo szybko się wchłoną dzięki specyficznym parametrom napoju. Wiele osób sięga po nie w czasie mało intensywnych ćwiczeń, krótkiego fitnessu, dojazdu do pracy na rowerze, czy krótkiej, 5 km przebieżki w spokojnym tempie, czym robi duży błąd. Takie postępowanie może odbić się niekorzystnie na sylwetce, z powodu wysokiej kaloryczności izotoników, przekraczającej wydatek energetyczny spożytkowany na ćwiczenia. W takich sytuacja, również uzupełnianie elektrolitów nie ma sensu, ponieważ organizm posiada na tyle duże ich zapasy, a z dietą dostarczamy (zwłaszcza sodu) duże ich ilości, więc ich niedobór nam nie grozi. Sytuacja zmienia się, gdy ćwiczymy intensywnie, ale krótko, lub mniej intensywnie przez długi czas, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Podczas takich wysiłków, pocimy się już na tyle intensywnie, że korzystne jest uzupełnianie strat mikroelementów, a ilość dostępnej glukozy spada i można ją dostarczyć razem z płynami.

Podsumowując:

Czas/intensywność ćwiczeń Rodzaj nawodnienia
<30 min Nic lub woda mineralna
Niska, umiarkowana intensywność trwająca <1h Woda mineralna
Duża intensywność <1h Napoje izotoniczne
Duża, średnia, mała intensywność >1h Napoje izotoniczne

Możemy także sami w domu skomponować napój izotoniczny, który będzie składał się z:

  • 1 l wody mineralnej
  • 1 g soli kuchennej
  • 1 łyżka miodu
  • sok z cytryny do smaku

Jest do dobra, tania i zdrowa alternatywa dla kupnych napojów, ponieważ nie zawiera sztucznych barwników i innych dodatków do żywności.

Jeśli chciałbyś profesjonalny plan żywieniowy dostosowany do twojej aktywności i potrzeb, zapraszam do współpracy ze mną, dietetykiem sportowym. Więcej informacji w zakładce współpraca.

Maciek

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Woda czy napój izotoniczny?

  1. Pingback: Infografika: Woda, a może napój izotoniczy? – Sport od Kuchni

  2. Pingback: 5 sposobów jak podkręcić swój metabolizm – Sport od Kuchni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s